Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Saç: Hindistancevizi yağı saçlar için en iyi ve doğal besleyicilerden biridir. Hindistancevizi yağı ile saça düzenli olarak masaj yapıldığında ya da duştan sonra saç şekillendirici olarak kullanıldığında saç derisini kuru bile olsa kepek ve bitlerden arındırır, saçların uzun ve güçlü olmasına katkı sağlar.

Cilt Bakımı: Hindistancevizi yağı cilt için mükemmel bir masaj yağıdır. Tüm cilt tipleri için etkili bir nemlendirici olarak kullandırılabilir ve tüm kış boyunca kuruyan cilt oluşumuna karşı faydalıdır. Yağın, birçok anti bakteriyel ve
antiseptik özelliği vardır. Bu sebeple, ciltte oluşan kızarıklık, döküntü, isilik ve kabarmaların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, psoriyazis (sedef), dermatit (cilt iltihabı), egzama ve diğer cilt enfeksiyonların tedavisine yardımcıdır.

Kalp Hastalıkları: Hindistancevizi yağında bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ asidi oranı ilk etapta yanlış bir anlamaya yol açarak yağın kalp için iyi olmadığını akla getirebilir. Ne var ki; bu yanlış anlamanın tam aksine, %50 oranındaki laurik asit ihtiva ederek yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyesi de dâhil olmak üzere çeşitli kalp problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Laurik asit orta zincir uzunluğuna sahip olan bir yağ asididir,
yağın yapısındaki diğer yağ asitleri ise kısa zincir uzunluğundaki yağ asitleridir. Bu tür yağ asitlerinden meydana gelen yağların da erime noktaları diğer yağlara göre daha düşük olmaktadır. Palm çekirdeği yağında olduğu gibi, Hindistancevizi yağında bulunan doymuş yağ asitleri LDL seviyesinin yükselmesine yol açmaz, arter damarlarda tahribat oluşma riskini azaltarak; bu sayede koroner arter hastalığı ve damar sertleşmesinin önlenmesinde
yardımcı olur.

Kilo verme: Hindistancevizi yağında bulunan kısa ve orta zincirli yağ asitleri birçok açıdan faydalıdır. Daha az enerji içerirler ve kan dolaşımına karışmadan doğrudan karaciğer gönderilerek enerjiye dönüştürülür. Ayrıca sindirimi de kolaydır ve tiroit sistemi ile enzimlerin çalışmasında yardımcı olur. Bu yağ asitleri aynı zamanda vücut metabolizmasını hızlandırıp, daha çok kalori yakılmasını sağlayan yağ asitleri olarak da bilinir.

Sindirim: Hindistancevizi yağı tüketmek sindirime yardımcı olur ve bu sayede “Irritabl Bağırsak Sendromu” da dâhil olmak üzere mide ve sindirim ile ilgili birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını engeller. Hindistancevizi yağının içerdiği doymuş yağların antimikrobiyal özellikleri hazımsızlığa yol açan çeşitli bakteri, mantar ve parazit ile mücadelede yardımcı olur.

Bağışıklık: Hindistancevizi yağı bağışıklık sistemini güçlendirir; çünkü içerdiği lipidler, laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit; antifungal (mantar önleyici), antibakteriyel, antiviral (virüs önleyici) özelliktedir. Laurik asit vücut tarafından monolaurine dönüştürülür. Monolaurin, vücudun herpes, gribal enfeksiyon ve hatta HIV de dahil olmak üzere çeşitli virüslere karşı mücadelede kullandığı antiviral ve anti bakteriyel monogliserid olup bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Enfeksiyon: Hindistancevizi yağı yapısındaki laurik asit ve kaprilik asit sayesinde tüm bakteri ve virüslerle mücadelede eşsiz bir şekilde etkinlik gösterir. Özellikle Kaprilik asit muhtelif mantar hastalıklarını yok edici gücü ile bilinir. Hindistancevizi yağı, gribal enfeksiyon, kızamık, herpes, hepatit, SARS ve diğer birçok hastalığın nedeni olan virüslere karşı direnç sağlar. Hindistan cevizi yağı yaraların iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılır. Enfeksiyon üzerine sürüldüğünde bakteri, toz, kir gibi dışsal tahriş edici etkenlere karşı kimyasal bir tabaka oluşturarak koruma sağlar. Ayrıca, hasar görmüş hücre ve dokular üzerinde iyileştirici özellikleri olduğu da bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Genel olarak tereyağının kullanıldığı tüm alanlarda farklı bir lezzet alternatifi olarak kullanılabilir. Hindistancevizi yağının yapısındaki kısa ve orta zincirli yağ asitleri 36 –36,5 °C olan vücut sıcaklığının altında erir, böylelikle metabolizmada diğer uzun zincirli doymuş yağ asitlerinin yaptığı olumsuz etkileri göstermez.
• Pastalarda esans olarak kullanılabildiği gibi, börek, kek ve benzeri yiyecekler ile
diğer yemeklerin yapımına da katılabilir.
• Hindistancevizi yağı kısmen katılaştırılır veya filtre edilirse, elde edilen hindistancevizi stearini elde edilir. Bunun erime noktası 32°C olup, kakao, tereyağı muadili olarak tatlı bisküviler ve şekerlemelerde kullanılabilir.
• İçeriğindeki laurik asit vücudun bağışıklık sistemini koruyan temel yağ asitlerinden biridir. Bir fincan suya bir miktar Hindistancevizi yağı katılarak dâhili olarak alınabilir.
• Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri bulunmaktadır. Ayakta oluşan mantar hastalıklarına karşı kullanıldığında kaşıntıyı önler.
• Hindistancevizi yağı saç diplerine friksiyon ile uygulandığında saç derisinin kepekten arınmasına ve saçların hızlı uzamasına yardımcı olur. Kurumaya karşı saçları besler. Hindistancevizi yağı uygulanan saçlar bir süre bekledikten sonra şampuan ile yıkanır.
• Masaj ve aromaterapi uygulamaları ile cilt altında biriken toksik maddelerin ter ile dışarı atılmasını sağlar. Nemlendirici etkisi ile yararlı ve doğal bir masaj yağıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *