Fındık Yağının Faydaları

• Fındık yağı yapısında E Vitamini (tokoferol) ihtiva eder. Alfa-tokoferol, fındıktaki E Vitamininin ana formunu oluşturmaktadır. Yağda eriyebilen bir vitamin olduğu için bu besin hem fındıkta, hem de fındık yağının içeriğinde eriyik halde bulunur. Bir yemek kaşığı fındık yağı yaklaşık olarak 6,4 mg vitamin içerir. Sonuç itibariyle fındık yağı
vücudumuzun ihtiyaç duyduğu biyolojik açıdan aktif E Vitamini için zengin bir kaynaktır.
•E vitamininde bulunan alfa-tokoferol sağlığımız için faydalıdır, fakat kalp sağlığının korunması için özellikle çok yararlıdır. Alfa-tokoferol, kan damarlarının genişlemesini sağlayan nitrik oksit (NO) adı verilen bir kimyasal ile doğrudan etkileşime girer. Kan damarlarının genişleyebilmesi hem kan basıncının (tansiyonun) hem de düzenli kan dolaşımının sağlanması için kalp hastalıklarından korunmanın ön koşullarından biridir.
• E Vitamini sağlıklı cilt, saç ve tırnak bakımı açısından da önemlidir.
• E Vitaminin yanı sıra B Vitamini ve potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengin bir kaynaktır. B Vitamini hücre yapısının gelişiminde ve metabolizmanın ihtiyaç duyduğu enerjinin oluşumunda faydalıdır. Diğer minerallerin ise kan basıncının düzenlenmesi başta olmak üzere birçok yararı bulunmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum ise çocukların kemik ve diş oluşumuna katkı sağlarken, menopoz sonrası kemik erimesine karşı yararlıdır.
• Fındık da bulunan fito-steroller (bitkisel kaynaklı fitosteroller) da başta beyin sağlığı olmak üzere dolaşım sistemi ve alerjiye bağlı oluşan semptomların iyileşmesinde faydalıdır. Ayrıca son yapılan çalışmalarda vücuttaki (özellikle ince bağırsakta) kolesterol emilimini engelledikleri ileri sürülmüştür.

• İçeriğinde oldukça yüksek oranda bulunan oleik asit nedeni ile kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi azaltıcı yönde etki etmektedir.

• Fındık yağı genel olarak metobolizmayı ve üreme sistemini güçlendirir.

Fındık Yağı Kullanım Alanları

Dâhili olarak kullanılabilir, günde bir tatlı kaşığı doğrudan ya da suya karıştırılarak içilebilir.
• Fındık yağı yemeklerde, etleri marine etmekte ve salata soslarında kullanılabilen yemeklik bir yağdır.
• Masaj terapisi seanslarında cildi yağlamak için kullanılabilir. Kolayca cilt dokusuna nüfuz eden fındık yağı cildin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur. Diğer yağlar ile karıştırıldığında bu yağların kokularını emerek vücuda geçmesini sağlar.
• Evde hazırlamak istediğiniz cilt kremleri ve losyonlar için baz yağ görevi görür. Kendi hazırlayacağınız yanık kremlerine katılabilir. Bozulmalara karşı dayanıklı olduğundan, hazırladığınız kremlerin kullanım sürelerini uzatacaktır. E vitamini ve esas yağ asitleri açısından zengin olduğu için yanık bölgelerin iyileşmesinde yardımcıdır.
• Yağlı ciltlerde gözenekleri sıkılaştırarak, yağın cilt bezleri tarafından atılmasını
düzenlemek için yararlı bir cilt bakım ürünüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *